Ruch Szensztacki

Historia Apostolstwa Matki Boskiej Pielgrzymujcej

Pomys peregrynacji maej kapliczki z obrazem Matki Boskiej Trzykro Przedziwnej po raz pierwszy zosta podjty w Ameryce Poudniowej w Roku witym 1950. Jest to forma nowej ewangelizacji, poprzez ktr Ruch Szensztacki pragnie kady dom uczyni "sanktuarium ycia", a kad rodzin "domowym Kocioem".

Idea pielgrzymujcego sanktuarium jest bardzo podobna do tej, jaka towarzyszy synnym peregrynacjom obrazu Matki Boej Czstochowskiej czy figury Matki Boskiej Fatimskiej. Chodzi w nich o duchowe nawiedzenie parafii i rodzin oraz skonienie ich do ponownego przemylenia chrzecijaskiego ycia.

Peregrynacja Matki Boej Trzykro Przedziwnej rozpocza si przed 50 laty w Brazylii. Rozwin j Joao Luiz Pozzobon (1904-1985), kupiec i rolnik, ojciec siedmiorga dzieci, czowiek niezwykle pomysowy i oddany Kocioowi. W swojej rodzinnej miejscowoci w Santa Maria przez dwa lata pracowa przy budowie domu rekolekcyjnego i sanktuarium szensztackiego.

Tam te, w 1948 roku przy okazji wmurowania kamienia wgielnego pozna o. Jzefa Kentenicha, zaoyciela Ruchu Szensztackiego. Wywar on na Pozzobonie tak ogromne wraenie, e ten wkrtce decyduje si wstpi do powstajcej wwczas pierwszej mskiej grupy szensztackiej.

Z czasem przyjmuje te wicenia diakonatu, ktre umoliwi mu roznoszenie Eucharystii do chorych. Zanim jednak to nastpi, Pozzobon w 1950 roku wcza si w inicjatyw szesztackich rodzin z Santa Maria, ktre zaproponoway, by z okazji Roku witego rozpocz nawiedzenie domw przez obraz Matki Boskiej Trzykro Przedziwnej.

Zafascynowany owocami peregrynacji, licznymi nawrceniami i rozwizaniem wielu problemw proponuje, by trwajc dwa miesice wdrwk sanktuarium kontynuowa. W tym celu Pozzobon w 1952 roku skada obietnic, e codziennie przez dwie godziny bdzie do wycznej dyspozycji Matki Boej.

Z szensztackim wizerunkiem Maryi zaczyna odwiedza rodziny, szpitale, szkoy, wizienia i parafie. Przez 35 lat przemierzy ponad 140 tys. km goszc ordzie przymierza z Maryj, najlepsz wychowawczyni ycia.

Jego praca szybko przynosi owoce, a on sam zyskuje szacunek i uznanie ludzi. Jednen z ksiy powiedzia nawet: "Kiedy ju nic nie mog osign, wtedy prosz Pana Pozzobona, by odwiedzi dan osob z Matk Pielgrzymujc. Po tych odwiedzinach ludzie zwykle s gotowi uporzdkowa swoje stosunki z Bogiem".

Aktywno Pozzobona nie koczya si na odwiedzaniu rnych miejsc i domw. Dla brazylijskich rodzin, ktrych problemy codziennie poznawa, zacz organizowa pomoc socjaln. Bezrobotnym zaatwia prac, dzieciom organizowa nauk, doprowadzi nawet do wybudowania osiedla z 13 budynkami dla rodzin bez rodkw do ycia.

Z czasem jego dzieo pielgrzymujcego sanktuarium si rozroso, a kapliczka z obrazem dotara ju do ponad 50 krajw. W kadym miesicu odwiedza okoo 3 milionw rodzin na caym wiecie.

Krgi Matki Boskiej Pielgrzymujcej w naszej parafii.

W dniu 15.09.2013 podczas uroczystej Mszy witej odprawionej w intencji rodzin, ktre bd przyjmowa Matk Bosk z Szensztatu ks. proboszcz E. Krliczek powici 9 obrazw MBP i rozesa obrazy do rodzin naszej parafii.
Obrazy zostay przekazane do Opiekunw poszczeglnych Krgw.

Po mszy odbyo si spotkanie rodzin - czonkw poszczeglnych krgw z siostr Celin z Szensztackiego Instytutu Sistr Maryi z Radlina, ktra wyjania zasady przyjmowania Obrazu MB i jego przekazywania kolejnym rodzinom.
Kady Krg wraz z Obrazem otrzyma w specjalnym pokrowcu modlitewnik, ktry moe pomc nam w spotkaniach z MB oraz etui z bogosawiestwem ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca i list czonkw danego Krgu.

Maryja odwiedza nasz dom, mieszkanie, nasz rodzin przede wszystkim jako Matka. Chce by z nami nie tylko podczas modlitwy, ale rwnie podczas codziennych naszych obowizkw jak sprztanie, gotowanie, odrabianie lekcji itd.

W parafii zostao utworzonych 9 Krgw skadajcych si cznie ze 120 rodzin. W wielu przypadkach Matka Boska odwiedza w danym domu nie jedn a wiele rodzin, co daje okoo 15% wszystkich rodzin w naszej parafii.

Krg 1 - ulica Gosawa
Krg 2 - ulica Czyowicka, wirki i Wigury, Cisowa
Krg 3 - ulica Pszowska
Krg 4 - ulica Grnicza i Kokoszycka
Krg 5 - Turzyczka
Krg 6 - Karokoszka
Krg 7 - ulica Spdzielcza i Chopina
Krg 8 - ulica Wolnoci i Karowicza
Krg 9 - ulica Wolnoci i ks. Roboty

JAK ZAOY NOWY KRG ?

Matka Boa chce raz w miesicu na kilka dni odwiedzi i Ciebie. Ona ma CZAS dla swoich dzieci, a TY ?
Jeli czujesz, e powiniene zaangaowa si w tak form apostolatu dla nowej ewangelizacji swojego rodowiska, a tym samym naszej Ojczyzny i Europy porozmawiaj z ssiadami i stwrzcie nowy krg.

Do utworzenie Krgu potrzebnych jest 10 lub 15 rodzin. Przygotowan list rodzin chtnych do przyjmowania Matki Boej przeka do ks. proboszcza.

W razie pyta czy wtpliwoci skontaktuj si z czonkami Rodzin Szensztackich.

Rodziny Szensztackie - kliknij