Parafialny chór „Jutrzenka” sięga swą historią w czasy, gdy polskość Śląska była rzeczywistością trudną i drogocenną, bo płacono za nią krwią Ślązaków. To rok 1921. W długie zimowe wieczory zrodziła się myśl powołania do istnienia polskiego Towarzystwa Śpiewaczego.

Na spotkanie organizacyjne zwołane w Turzyczce (wówczas zwanej Małą Turzą) przez panów Józefa Zająca z Karkoszki, Maksymiliana Iksala, Pawła wieczorka, Jana Pogodę oraz Ignacego Prudla z Turzyczki przyszło czterdzieści kobiet i trzydziestu mężczyzn. Towarzystwu nadano nazwę „Jutrzenka”. Śpiewano wówczas pieśni patriotyczne. W maju tego roku chórzyści brali czynny udział w powstaniu. Jesienią zasięg Towarzystwa poszerzył się o wieś Jedłownik, a liczba członków wzrosła do dziewięćdziesięciu.

W święta Bożego Narodzenia chór śpiewał kolędy i pastorałki polskie w kościele parafialnym św. Barbary. W kronice czytamy, że z uwagi na wielkość kościoła wystąpić mogło „zaledwie” 45 osób, co spotkało się z niezadowoleniem chórzystów. Niebawem, w lipcu 1922 roku ze składek członkowskich ufundowany zostaje sztandar obecnie przechowywany w wodzisławskim Muzeum.

Najbliższe dziesięciolecie to działalność teatralna Towarzystwa oraz znaczona sukcesami obecność chóru „Jutrzenka” na regionalnych zjazdach śpiewaczych. W roku 1927 w ramach Towarzystwa powstaje chór męski.. Po latach „tłustych” nadchodzą „chude”: w roku 1932 zawieszona zostaje działalność chóru mieszanego, ma jednak miejsce owocna działalność gałęzi teatralnej i chóru męskiego.

Po 1 września 1939 roku oficjalna działalność Towarzystwa została przerwana. Kto z chórzystów nie walczył, nie był deportowany bądź nie musiał uciekać – podtrzymywał polską tradycję śpiewaczą przez nieoficjalne spotkania po domach. Wojna zebrała swoje żniwo i szeregi chórzystów przerzedziły się do tego stopnia, że chór było trzeba organizować od podstaw. Wtedy też zasiliła jego szeregi jedłownicka młodzież. Wraca pasmo sukcesów z nagraniami w Polskim Radiu włącznie.

W roku 1962 Towarzystwo Śpiewacze „Jutrzenka”, świętując swoje czterdziestolecie liczy 66 członków.

Z TERAŹNIEJSZOŚCI

Po około dziesięcioletniej przerwie chór „Jutrzenka” wznowił swoją działalność w maju 2001 roku. W kolejnych miesiącach jego skład ustalił się w liczbie trzydziestu osób. Działalność chóru ukierunkowana jest na liturgię, więc repertuar chóru obejmuje głównie pieśni religijne zgodnie z biegiem Roku Kościelnego: kolędy i pastorałki, pieśni pasyjne, maryjne i inne.

Tradycją stał się udział chóru „Jutrzenka” w koncertach kolęd i pieśni maryjnych w naszym parafialnym kościele. Angażujemy się również w liturgię Triduum Paschalnego, odpust, Pasterkę oraz inne uroczystości. Nawiązaniem do patriotycznego zaangażowania w przeszłości był udział chóru w powiatowych i miejskich obchodach 85 rocznicy Odzyskania Niepodległości w 2003 roku. Ważny dla nas jest również dwukrotny udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Teraźniejszość Chóru Parafialnego „Jutrzenka” to nie tylko próby i występy. Coroczne świętowanie dnia św. Cecylii, spotkania karnawałowe, pikniki i wspólne wyjazdy zbliżają do siebie ludzi urodzonych między rokiem 1930 a 1980. Wspólna praca, modlitwa i zabawa sprawiają, że nie jesteśmy jedynie chórem, ale prawdziwie żywą wspólnotą parafialną.

A PRZYSZŁOŚĆ ?

Wielu chórzystów związanych jest z chórem „Jutrzenka” od lat 60. zeszłego wieku, czyli większą część swojego życia, stąd ich szczególnie głęboka troska o kondycję chóru w nadchodzących latach. Niepokoi fakt, że chór ma dość wysoką średnią wieku. Mamy jednak nadzieję, że nie dojdzie do kolejnego „zawieszenia działalności” chóru o tak pięknych tradycjach i ponad 85-letniej historii. Chóru, w który obecni śpiewacy wkładają wiele serca, ogrom pracy i sił na chwałę Bogu i ku radości bliźnich.

Opracowała Barbara Malirz