Święto Gradowe.

Historia Święta Gradowego w naszej parafii sięga 1848 roku. Wtedy to 19 czerwca na Jedłownik i okolicę spadł straszliwy grad siejąc spusztoszenie wsród upraw. Na domiar złego następnego dnia zerwał się tak silny huragan, że wyrywał drzewa, niszczył zabudowania. Tego tragicznego dnia runęła wieża kościelna, która zniszczyła część Kościoła Św.Barbary i organy. We wsi nie pozostał ani jeden nieuszkodzony dom.

Ludność naszej parafii z dnia na dzień stała się żebraczą, co trwało przez lata, nim szkody zostały naprawione. Parafianie widząc nieszczęścia jakie na nich spadły, ślubowali wybudować kościół pod wezwaniem Św. Antoniego, jeśli w przyszłości zostaną zachowani od podobnych nieszczęść.

Mija 100 lat od wydarzeń z 19 czerwca 1848r. Z Kościoła MB Fatimskiej w Turzy wyrusza procesja niosąca relikwie Św.Antoniego do jedłownickiej parafii Św.Barbary. Kiedy zbliżano się do Jedłownika zerwała się straszliwa burza i huragan podobne do tych sprzed wieku. Parafianie wraz z ówczesnym proboszczem ks.Kasperczykiem odczytali to jako upomnienie się Św.Antoniego o kościół , który ślubowali wybudować parafianie.

Następnego dnia utworzył się komitet budowy nowego kościoła. 19 maja 1949 roku rozpoczęto kopanie fundamentów. Projektantem kościoła był P.Tchorzewski, architekt powiatowy Rybnika. Dnia 21 września 1952 roku nowa świątnia pod wezwaniem Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i Św.Antoniego z Padwy została poświęcona przez biuskupa Herberta Bednorza. Odpust ku czci Św.Antoniego przypada na dzień 13 czerwca.

Kościół drewniany pod wezwaniem Św.Barbary został przeniesiony do Jastrzebia Zdroju i 4 grudnia 1974 roku na nowo poświęcony. Kliknij

Zachęcamy parafian do licznego udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu i do dziękowania za otrzymane łaski.

Niektóre informacje zaczerpnięto z książki
"Dzieje Parafii Jedłownik" autorstwa Danuty Białek.